FIFA Futsal World Cup Thailand 2012 Futsal Grand Prix Brasil 2010UEFA futsal AFC Futsal Oceania FutsalConcacaf Futsal South America FutsalFutsalWire.com is sponsored by futsal.com
FutsalWire.com
Sponsor
Baku, Varna, Vitebsk, Vegakameratene complete lineup
Saturday, 31 August 2013 16:44
futsalwireBaku United FC, FC Grand Pro Varna, MFK VitEn Vitebsk and Vegakameratene all held their nerve on a tense final matchday to secure their places in the main round.

Source



Baku United FC,FC Grand Pro Varna,MFK VitEn Vitebsk and Vegakameratene all held their nerve on a tense final matchday to secure their places inthe main round.

E-mail Print FC Grand Pro Varna players celebrate reaching the main round UEFA.com ? Headlines Latest? Main round all set Final berths filled Three more through Sarajevo secure progress Obad leads goal spree More news Published: Saturday 31 August 2013, 23.44CETBaku, Varna, Vitebsk, Vegakameratene complete lineupBaku United FC,FC Grand Pro Varna,MFK VitEn Vitebsk and Vegakameratene all held their nerve on a tense final matchday to secure their places inthe main round.

Read more"There were some nervous moments," said relieved FC Grand Pro Varna coachDimitar Pantev after a tense last day of UEFA Futsal Cup preliminary round action.

However, his side remained composed to accompanyBaku United FC,MFK VitEn Vitebsk andVegakameratene into the main round.Related ItemsThree more throughSarajevo secure progressObad leads goal spreeHamburg Panthers, Sporting Clube de Paris, Athina '90 and KMF Tango Sarajevo had already booked their progress on Wednesday and Thursday.

The group winners all progress to the main round which takes place from 1-6 October.Group BHostsWisa Krakw only needed a draw against fellow debutants Baku United FC to top a sectionreduced to three teams by KF Jedinstvo Bijelo Polje's withdrawal.

An attacking Polish outfit were instead soundly beaten 7-0 by a team that were clinical on the counter, with Marcelo and Arnaldo Pereira both hitting doubles as the English champions progressed.Group CVegakameratene of Norway held a three-point lead going into their crucial final fixture against hosts Stella Rossa Wienwho, along withSwiss side Futsal Minerva,could have pipped them to top spot.

They made heavy weather of getting the point they required, but twice fought back to equalise andprogress for a third successive year.

Minerva's resounding 10-0 win againstFirat niversitesi Elzig, shaped by hat-tricks forYves Mezger and Imanol Carrasco, was only enough for second place.Group EHosts FC Grand Pro Varna led KMF Zelezarec Skopje on goal difference going into the decisive meeting between the two sides.

It was an affair settled by the narrowest of margins, Hristo Dimitrov thumping in the only goal just before half-time to send Varna into the main round."There were nervous moments, but we showed great spirit and character we will enjoy it," said Varna coach Pantev.

EliminatedFC Encamp of Andorra finished their campaign in style, beatingFC Shahumyan Yerevan 10-4.

Four different players scored twice for Encamp, whileGenrik Grigoryan bagged a hat-trick for their Armenian opponents.Group FOn Thursday, hostsGteborg Futsal Clubcame back from 4-0 down to beat Perth Saltires 5-4 and keep the group alive, but they could not make those efforts count in Saturday's decider againstMFK VitEn Vitebsk.

Serhiy rykun fired a double as the Belarusian outfit beat their Swedish challengers 5-2 to clinch top spot by a five-point margin.

Meanwhile, a 2-0 victory meant Irish side Eden College Futsal came away with the bragging rights from their match with Scottish counterparts Perth Saltires.Group GHamburg Panthers had won the group already, leaving nothing on the line in their final fixture againsthostsFS Ilves.

A 2-2 stalemate mattered more to bottom side Ilves, who showed character to come back from two goals down and hold the section winners.Hibernians FC, meanwhile, leapfroggedJB Futsal Gentofte into second place with an entertaining 3-2 win; Georgian forwardDavid Bobokhidze scoring the winner late on.Main round drawGroup 1 (3-6 October): Slov-Matic Bratislava (SVK), FK Nikars Riga (LVA)*, MFK VitEn Vitebsk (BLR), Hamburg Panthers (GER)Group 2 (1-4 October): Iberia Star Tbilisi (GEO), ETO FC Gyr (HUN)*, KMF Tango Sarajevo (BIH), FC Grand Pro Varna (BUL)Group 3 (2-5 October): Marca Futsal (ITA), Tulpar Karagandy (KAZ), FC Lokomotiv Kharkiv (UKR)*, Sporting Clube de Paris (FRA)Group 4 (1-4 October): FK EP Chrudim (CZE), FC Litija (SVN), AC Omonia Nicosia (CYP)*, Baku United FC (ENG)Group 5 (2-5 October): KMF Ekonomac Kragyjevac (SRB)*, Club Futsal Eindhoven (NED), MNK Nacional Zagreb (CRO), Vegakameratene (NOR)Group 6 (2-5 October): Araz Naxivan (AZE), City'US Trgu Mures (ROU)*, Chtelineau Futsal (BEL), Athina '90 (GRE)